[Ro] Veteranii
:D Bine ai Venit pe http://veteranii.forumcreativ.ro !!!
Ne-am mutat! Va asteptam la noua adresa: veteranii.at.ua !!!
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Hello110

!!!!!Inregistreaza-te !!!!!!

Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

[Ro] Veteranii
:D Bine ai Venit pe http://veteranii.forumcreativ.ro !!!
Ne-am mutat! Va asteptam la noua adresa: veteranii.at.ua !!!
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Hello110

!!!!!Inregistreaza-te !!!!!!
[Ro] Veteranii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
[Ro] Veteranii

Forumul jucatorilor veterani

Ultimele subiecte
» propunerea mea
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeMier Mar 16, 2011 1:02 am Scris de ™Danut

» Cum fac si eu inregistrare [pe nou forum 'http://veteranii.at.ua/']
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeMar Mar 15, 2011 7:32 pm Scris de misshu

» Nam crezut cind am vazut
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeMar Mar 15, 2011 10:30 am Scris de xside

» Muzica Usoara: Romaneasca/Straina
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeLun Mar 14, 2011 5:26 am Scris de Sburatorul

» CS:S Achievements
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 9:05 pm Scris de xside

» ce aveti cu noi VETERANI
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 10:37 am Scris de xside

» Totul despre sport
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 10:18 am Scris de Stop War

» MUZICA Hip Hop & Rap
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 10:16 am Scris de Stop War

» Clipuri Funny
Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei Icon_minitimeDum Mar 13, 2011 10:13 am Scris de Stop War

RO Veterani
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Vizitatori
Contor vizitatori
Parteneri
forum gratuit


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Configurarea unui sistem desktop bun cu un buget de 1000 de lei

2 participanți

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Mini_me

Mini_me
WEBMASTER

Salut prieteni, in acest tutorial video vom configura un sistem desktop bun, bugetul pentru acest sistem este 1000 de lei, trebuie sa ne incadram in aceasta suma si sa cumparam cele mai bun componente pe care le gasim, bineinteles in limita bugetului.
De ficare data cand trebuie sa cumparam ceva suntem constransi de buget-ul limitat, niciodata nu avem bani suficienti pentru lucrurile pe care dorim sa le avem.
In urmatorul ghid video vom incerca sa facem cele mai bune alegeri, veti vedea ca in final vom avea un sistem foarte ieftin si destul de bunicel.
In procesul de configurare al sistemului am luat in calcul si un eventul upgrade, astfel am lasat lucrurile putin in coada de peste la memoria RAM, aici am optat pentru un singur modul de memorie de 2 giga, multi o sa spuna ca nu vom putea face dual-chanel, asa este insa cand vom mai face rost de ceva bani putem lua inca un modul de 2 giga si astfel vom avea 4 giga in dual-chanel, se stie ca la inceput este greu sa dai prea multi bani, cred ca 2 giga de memorie RAM este suficient, cel putin la inceput.
Procesorul ales este unul de ultima generatie, Pentium G6950, chiar daca se numeste Pentium, el este un procesor cu doua nuclee nativ (nu 1 nucleu + HT), nu are nicio legatura cu familia Intel Pentium, este mai apropiat de core I3, pot spune cu mana pe inima ca este un i3 rebotezat, are chiar si virtualizare hardware, nu mai spun ca este super overclockabil, este o mica comoara de procesor.
Deoarece procesorul are grafica integrata cu accelerare hardware, am decis sa nu mai pun in aceasta configuratie o placa video dedicata, pierderea nu aste mare daca nu suntem pasionati ai gaming-ului, cu grafica Intel HD Graphics putem face aproape orice: filme HD, jocuri cu complexitate medie, YouTube HD etc, in afara de jocuri noi, daca vrem neaparat o placa video, putem achizitiona una oricand, slotul PCI Express x16 este liber ca taxiul si poate acomoda si cea mai performanta placa video, daca optati pentru o placa video performanta (peste 500 lei) trebuie sa luati in calcul schimbarea sursei si a carcasei, carcasa este prea mica pentru placile foarte performante.
Placa de baza face parte din clasa de jos, asta nu inseamna ca nu este o placa OK, doar ca nu are atatea optiuni si nu se poate ridica la asteptarile unui overclocker, in rest este o placa OK, care poate functiona fara probleme cu un procesor entry level sau mid level.
Carcasa si sursa (inclusa in carcasa) sunt componente ieftine si implicit destul de slabe, acestea ar trebui sa fie o alegere temporara, tocmai de aceea am ales ceva foarte ieftin, dupa ce va reventiti cu banii va recomand sa schimbati macar sursa, daca nu faceti mare lucru cu PC-ul, puteti tine mai multa vreme sursa si carcasa, daca folositi computerul in mediu office (peste 6-8 ore pe zi) este extrem de recomandat sa luati in calcul schimbarea sursei cat mai repede.
Daca sunteti impatimit al jocurilor trebuie sa stiti ca acest sistem nu va putea rula ultimele aparitii, pentru a juca decent ultimele jocuri va mai trebuie o placa video de cel putin 500-600 lei si o sursa buna, ceva peste 200 lei.
Nu uitati, daca aveti sugestii, reclamatii sau completari nu ezitati sa scrieti pe rubrica de comentarii, de-asemenea daca intilniti pe rubrica de comentarii un user care are o problema si puteti sa-l ajutati, nu ezitati s-o faceti, numai asa putem face locul asta mai bun, ne vedem pe rubrica de comentarii !
Pe rubrica de comentarii incercati sa ramaneti cat de cat pe subiect, astfel putem oferi si altor vizitatori un tutorial + comentarii relevante, comentariile pot fi un ajutor in plus pentru userul cu probleme sau cu dorinta de a invata.
Inainte de a pune o intrebare incercati sa cautati printre comentariile mai vechi, de cele mai multe ori exista deja raspuns la intrebarea voastra.
Folositi mai mult categoriile din partea de sus a site-ului si motorul de cautare din partea dreapta sus pentru a ajunge rapid la ceea ce va intereseaza, avem peste 500 de tutoriale care acopera cam toate genurile de softuri, noi le-am realizat, voi trebuie doar sa le cautati si sa le urmariti.
Instructiuni de folosire videotutorial.ro
Motorul de cautare.
Daca de exemplu aveti o problema cu Yahoo Messenger, puteti introduce in motorul nostru de cautare termeni ca: Yahoo, Mess, Messenger, id mess, multimess, problema messenger, eroare messenger, etc, veti vedea ca o sa aveti de unde alege.
Categoriile.
Daca folositi categoriile drop-down, acestea le gasiti pe bara de sub Home cu categoriile: Birou, Grafica-Design, Hardware, Internet, Multimedia, Securitate, Sistem, Stocare-Backup, sub aceste categorii sunt organizate sub-categorii si sub-sub-categorii, asta pentru o filtrare mai precisa. Pentru a gasi ceva legat de Yahoo Messenger cu ajutorul categoriilor va puteti duce pe categoria:Internet, acolo se vor deschide alte subcategorii de unde veti alege Mesagerie-Chat, de acolo va puteti duce pe subcategoria Yahoo, in final, cu ajutorul acestor filtre veti ajunge pe o pagina unde sunt numai articole legate de Yahoo Messenger sau Yahoo Mail.


Via:videotutorial.ro

Stop War

Stop War

Good Job cheers cheers

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum